Fundusze private equity mniej aktywne w Polsce?

Fundusze private equity, które odgrywają kluczową rolę w dynamicznym rozwoju gospodarki, wykazały mniejszą aktywność w Polsce w 2023 roku. Według danych Bain & Company, liczba przejęć z ich udziałem spadła o ponad 20% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 33 transakcji. Głównymi czynnikami tego spadku były utrzymujące się wysokie koszty kapitału oraz niepewna sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna.

Niemniej jednak, eksperci prognozują, że wraz z oczekiwanymi obniżkami stóp procentowych na świecie oraz znacznymi środkami zgromadzonymi na inwestycje, fundusze private equity mogą zwiększyć swoją aktywność na polskim rynku w bieżącym roku.

W roku 2023 fundusze private equity skupiły się głównie na konsolidacji istniejących aktywów. Przejęły one łącznie 33 firmy, co stanowi spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród największych inwestycji w Polsce znalazło się m.in. przejęcie mniejszościowego udziału w operatorze sieci paczkomatów InPost przez Grupę PPF oraz nabycie udziałów w spółce Autostrady Wielkopolskie przez francuski fundusz Meridiam.

Partner Bain & Company, Paweł Szreder, podkreśla, że rok 2023 nie był łatwy dla rynku private equity z powodu wysokiej inflacji i kosztów pozyskania kapitału oraz niepewności związanej z sytuacją geopolityczną. Jednakże perspektywy na nadchodzący rok są obiecujące, a oczekuje się większego zaangażowania zagranicznych funduszy na polskim rynku.

W obliczu trudności, jakie napotykają fundusze private equity, szczególnie kluczową rolę odgrywają strategie „buy and build”, czyli konsolidacji wybranych sektorów gospodarki poprzez wielokrotne przejmowanie spółek. Niemniej jednak, wysokie stopy procentowe mogą negatywnie wpływać na korzyści z takiej strategii. Pomimo tych wyzwań, fundusze private equity pozostają ważnym graczem na polskim i europejskim rynku inwestycyjnym, kontynuując poszukiwanie nowych możliwości rozwoju i innowacji.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *