Zalety zmiany czasu z zimowego na letni

Kalendarzowa wiosna już zawitała, a wraz z nią nadchodzi czas zmiany czasu z zimowego na letni. W Polsce tradycyjnie zmiana ta następuje na ostatni weekend marca, kiedy to przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z godziny 2:00 na 3:00, co skutkuje krótszym snem o jedną godzinę.

Czas letni, choć może przynosić nieco zamieszania w harmonogramie życia codziennego, niesie ze sobą szereg korzyści. Dłuższe dni oznaczają więcej czasu na aktywności na świeżym powietrzu, co sprzyja zwiększonej aktywności fizycznej i społecznej. Możliwość spędzenia więcej czasu na spotkaniach na świeżym powietrzu, spacerach czy piknikach sprzyja integracji społecznej oraz poprawia samopoczucie. Jasne i długie dni mogą też pozytywnie wpływać na nastrój, pomagając w przeciwdziałaniu sezonowym zaburzeniom afektywnym.

Wzrost aktywności w sektorze turystycznym oraz sezonowej gospodarce to kolejne korzyści wynikające z czasu letniego. Zachęca on bowiem do dłuższych pobytów na świeżym powietrzu i większej aktywności w plenerze. Ponadto, dłuższe dni mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa publicznego, zmniejszając liczbę wypadków i przestępstw, gdyż ludzie mają więcej czasu na poruszanie się w świetle dziennym.

Niestety, choć zmiana czasu przynosi ze sobą wiele korzyści, pojawiły się także głosy krytyki. Niektórzy badacze sugerują, że zmiana czasu może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Zakłócenie naturalnego rytmu snu, zwiększenie stresu i niepokoju, czy nawet ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, to niektóre z problemów związanych ze zmianą czasu.

Pomimo tych kontrowersji, dotychczas nie ma pewności, kiedy zakończy się praktyka zmiany czasu. W 2018 roku pojawiły się propozycje zniesienia zmiany czasu na letni, jednak brak jednomyślności w Radzie Europejskiej utrudnia podjęcie jednoznacznej decyzji w tej sprawie. Ostatecznie zalecono kontynuację obecnych regulacji w okresie 2022-2026. Czy zatem czas letni jest ostateczny? To pytanie pozostaje otwarte.

Podobne wpisy